Hale KARAÇELİK1953 yılında babasının askerlik görevi nedeni ile bulundukları Erzincan’da doğdu. İstanbul Mecidiyeköy Lisesi mezunu olup Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Kurslarına devam etti. Aynı zamanda desen çalışma ve yaratma kursunu bitirdi. 1992 ile 2ooo seneleri arasında Saim Onan ve Ünsal Toker atölyelerine devam etti. 2000 senesi başından itibaren kendi özel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

 

 

KİŞİSEL SERGİLERİ
1998 Akbank Bahariye Sanat Galerisi
1998 Avusturya Konsolosluğu
1999 Ticaret Bankası Sanat Galerisi
2001 Uzka Sanat Galerisi
2002 Ortaköy Belediyesi Resim Galerisi
2003 Resim Heykel Müzesi
2004 Lütfi Kırdar Kadın Bienali
2004 Galeri Artist
2004 Yıldız Sarayı Silahhane Antika Fuarı
2005 Artemis Resim Galerisi
2006 Harbiye Askeri Müzesi

Hale Karaçelik’te Renksel Ritim
Birbirini tamamlayan, giderek de renkle örgülenerek kendini açılımlayam bir boyutu var Hale Karaçelik resminin. Bu resim kendine inanan fırçanın ritmini barındırıyor, dahasi resim sanatini sevmenin, sevgiyle kucaklamanın bütün varyantlarını göstererek, ekspresif bir dışavurum tavrının bütün insana özgü hareketli ritmini gözler önüne seriyor.

Rengi seviyor ressam, rengi kendi hayat felsefesinin de temel bir işlevi olarak görüyor. bütün peysaj, figürlü ve figürsüz kompozisyonlar, giderek de yalınlığı bir düzen duygusuyla ele almış olan hayvan figürünün kompozisyonun odağına yerleşmiş resimler;
hem ressamın ne kadar geniş bir yelpazede resim ürettiğini gösteriyor bize hem de tek tek bütün resimler incelendiğinde resmi soluksuz seven ve severek sürdüren bir fırçanın inişli çıkışlı evrimini gözler önüne seriyor.

Hale Karaçelik sanatı dinamik bir renksel disiplin üzerine oturuyor, gelişmeye açık bir dinamizmi var. Elbet bu dinamizm üzerinde hızlı tekniği ve renkçiliğiyle Ünsal Toker’in izi var. Ama bütün resimleri izlendiğinde sanatçının, hocasından farklı bir yöntem takip ettiği ve kendi alanına yönelik bir resim kurguladığı gözleniyor. İleri ki zamanlarda bu sürecin daha da hızlanacağını düşünüyorum ben. Yeni açılımları, yeni bakış açılarını gündemine alarak var olacak bir sürecin içine girebilecek sanatçı, çünkü o cevher var sanatçıda, en önemlisi kendine karşı bir güven var. resme karşı bir inanç var ve sevgiyle yönelme var ona.

RESİMLERİ